Kako vam se sviđaju stranice škole?

« Svibanj 2024 »

Na eksperimentalnoj maturi oko 35.000 učenika

Ravnatelji škola i nastavnici se tijekom veljače na instrukcijskim seminarima pripremaju za provođenje ispita čije će rezultate škole dobiti u srpnju.

"Od danas do kraja tjedna objavit ćemo sve ispitne kataloge za nacionalne ispite na način kako će se provoditi državna matura 2009. godine", kažu u Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja. Prvi ogledni primjeri nacionalnih ispita za matematiku od početka ovog tjedna mogu se naći na internetskim stranicama Nacionalnog centra.

Ispite, koje će Centar dostaviti srednjim školama u zapečaćenim kutijama, gimnazijalci i strukovnjaci će polagati iz tri obavezna predmeta - hrvatskog jezika, matematike i stranog jezika. Pritom, kao što će to biti i na maturi, mogu birati razinu zahtjevanosti - višu, standardnu ili nižu.

»Strukovnjaci nisu generacija koja obavezno mora polagati državnu maturu 2009. godine. Sadašnji treći razredi strukovnih škola zapravo su zadnja generacija koja je izuzeta iz državne mature. No, pružit ćemo im mogućnost da, ako to žele, i oni polažu državnu maturu kada i gimnazijalci«, kaže državni tajnik za srednje školstvo Želimir Janjić.

Iako su nacionalni ispiti svojevrsna priprema za državnu maturu, oni će se provoditi trajno i nakon uvođenja mature. Janjić kaže da je otvorena zakonska mogućnost prema kojoj naručitelj nacionalnih ispita može biti i osnivač škola - županija ili grad.
"Troškove nacionalnih ispita snosi država, no ako županija želi kvalitetno obrazovanje i izrazi želju za provjeru znanja svojih učenika, primjerice iz kemije, ona to može naručiti. U tom slučaju sama snosi troškove provedbe ispita", objašnjava Janjić.

Dosad, potvrđuju u Ministarstvu znanosti, nijedna županija nije izrazila želju za takvom narudžbom.

Nacionalni ispiti iz matematike koje će srednjoškolci u trećim razredima polagati potkraj svibnja i početkom lipnja, na nižoj razini trajat će 150 minuta, a na višoj 180. Na ispitima će smjeti imati olovku, kemijsku, gumicu, trokut, šestar i računalo, a smiju rabiti i formule. Zadaci su podijeljeni po skupinama u brojke i algebru, funkcije, jednadžbe i nejednadžbe, geometriju i modeliranje, a na većinu pitanja nude se mogući odgovori. Jedno od oglednih pitanja za višu razinu iz matematike je i ovo: »Omjer ugljikohidrata i bjelančevina u sendviču u školskoj kantini je 20:3. Ako sendvič ima 87,6 grama ugljikohidrata, koliko ima bjelančevina?«.

objavio: Administrator   datum: 29. 2. 2008.